top of page

“Biz haksızlıklara öyle boyun eğecek öğretmen tiplerinden değildik, eyvallahımız yoktu.”

“Eşim başkaldıran birisidir. Ben de öyle olduğu için evlendim onunla zaten.”

“O dönemlerde bu sağ-sol olaylarında çok şeyler yaşadık biz. Kitaplarımızı çatılara çıkarıp sakladığımızı biliyoruz.”

“Köylü, eğitimli insanın kötü olamayacağını bir yerde gördü. Kadının ne kadar başarılı olduğunu gördü. Oradaki köy kadınları gördü.”

“Kadına şiddet kesinlikle iktidarla ilgili bir şey, bana göre. Yani çünkü kadınlara bakış açılarını, Diyanet’in açıklamalarını görüyorsunuz.”

“Şimdi bakıyorsun, okumuş profesörün de saçını yumaklayıp çeken bir polis var.”

“Her şey şeye bağlanıyor, hak-hukuk-adalete bağlanıyor. Bu yok.”

Ses Kaydı

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

Bir kafede buluştuk görüşme için. Hafta içi bir gün. Öğleden önce. Kafe henüz kalabalıklaşmamıştı bir araya geldiğimizde ama zamanla etraftaki masalar dolmaya başladı, o masalardaki sohbetler bizim masaya kadar ulaştı ara sıra. Sonlara doğru fondaki seslerin epey yükseldiği de olmuş, ses kaydını yeniden dinlediğimde fark ettim.

1954 doğumlu. Emekli öğretmen, öğretmenlik dede mesleği aynı zamanda. Karslılar, Kars’a da göçerek gelmiş büyükleri. Tek memur maaşıyla (üçü kız, üçü erkek) altı çocuk büyüten bir anne babanın dördüncü çocuğu. “Her şeyi taksitle alırdık,” diyor; bolluk içinde değillermiş ama güzel geçmiş çocukluğu. 

Kız kardeşleriyle olan ilişkisini anlatırken ayrıca keyifleniyor, bilhassa küçük kız kardeşiyle ilişkisini. Anne babası değil ama abilerden biri baskıcı; mahalle baskısının hane içine abisi üzerinden sızdığını söylüyor. Ailede okuyan ilk kız çocuğu, kız kardeşinin de yolunu açmış bu açıdan, ablasının izinden giderek öğretmenlik okulunda okumuş. Dönemin öğretmen okullarına dair de içeriden deneyim aktarımı var anlattıklarında. Bu konu ilginizi çekiyorsa TA_İstanbul_01 kodlu görüşmeyi de dinlemenizi öneririm.

Eşiyle meslektaş ve yoldaş. İki kızları var. Hep sendikal faaliyet içinde olmuşlar. Mücadeleciler. Ülke tarihinde siyasi iklimin değişmesiyle beraber nelerin nasıl dönüştüğüne dair de bir tanıklık sunuyor anlattıkları. Özellikle de eğitim alanında. 

Köyden kente, kentin yoksul mahallelerinden kent merkezine değen bir hayatı olmuş.

Görüşmemiz boyunca ara sıra tatlı-idealist bir öğretmen edasıyla çeşitli sorular sorarak topu bana attı; belki biraz soluklanmak, biraz da dikkatle dinleyip dinlemediğimi yoklamak için. :) Rahatsız edici değildi hiç, hatta ses kaydını yeniden dinlerken o ânlarda yüzüme bir gülümseme yerleşti.

Görüşme Aslı Takanay tarafından, 27.02.2020 tarihinde yapılmıştır.

Anahtar Kelime / Tag / Index

Bu görüşmeyi referans vermek için DOI

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page