top of page

“Çocukluğumu çok… şimdi çok güzel hatırlıyorum. Hatta çocukluğumu hep hatırlamaya çalışıyorum”

“özellikle AKP’den sonra müthiş bir muhafazakârlık var, bunlar ayıp ya, vajina diyemiyor koskoca bir Meclis başkanı falan, ayıp diyor”

“ortalık gri, katarakt oldu, ruhum katarakt oldu, katarakt olarak görüyorum ben depresyonu”

“ama o kadar kırık ve ezilmiş bir kadınlık egosuydu ki o”

“Nevrozlarımızı çözdük sayılır ama artık o 80 yaşında ve başka bir ülkede, yaşlılık ülkesinde”

“İşte al sana baba, kızının namusunu kurtarmaya geliyor!”

“hani bireysel kurtuluş olarak, yanlış bir yol olarak evliliği seçtim”

“Bir ülkenin siyasi tarihi, geçmişi, ekonomisi, toplumsal yapısı o kadar iç içe ki, ilişkilerin ağzına sıçıldı bence”

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

Pandemi nedeniyle görüşmemizi çevrimiçi gerçekleştirdik. Teknik bir sorunla başladı buluşmamız; görüşmecinin kamerası çalışmadı, benimkinde herhangi bir aksaklık yoktu. Epeyce uğraştıktan sonra, aşamadığımız bu teknik soruna rağmen görüşmeye devam etme kararı aldık birlikte. Dolayısıyla görüşmemiz boyunca o beni an be an görebilse de ben onun çevrimiçi uygulamadaki sabit fotoğrafına baktım sadece. Benim açımdan bunun biraz zorluk yarattığını itiraf etmeliyim, bilhassa başlarda, insan karşısındakinin yüzünü, mimiklerini de görebilmeyi istiyor anlatısını dinlerken. Ama görüşmecinin kendine özgü renkli bir anlatımı olduğu için hikâye ilerledikçe odaklanma konusunda güçlük yaşamadım.

1969 doğumlu, anne de baba da memurmuş vaktinde. Annesi hayatta, babası vefat etmiş. Evlenmiş, ayrılmış. Pek çok farklı sektörde çalışmış, şu an emekli ve annesiyle birlikte yaşıyor.

Çocukluk dönemini güzel anıyor. Anlatısının büyük kısmını ilişkiler, evlilik ve cinsellik oluşturdu; hem kendi deneyimlerini hem de çevresindeki insanlara dair tanıklıklarını ve ülkedeki genel atmosfere ilişkin gözlemlerini, düşüncelerini aktardı. Çekirdek aile ve geniş aile hikâyelerinin de anlatısında çokça yeri oldu.

Görüşme sırasında ara ara İngilizce ve Latince ifadeler kullandığı oldu. Sözlüklerde doğrudan karşılığı bulunabilecek olanlara herhangi bir açıklayıcı bilgi eklemedim deşifrede. Diğerleri için minik birer not iliştirdim.

 

Görüşme Aslı Takanay tarafından, 26.06.2020 tarihinde yapıldı.

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page