top of page

“İnsanın göğüsleri morarır mı? Göğsüm, sırtım, her yerim morluk içinde, sürekli dayak yiyorum filan. Bir şekilde de ayrılamıyorum.”

“Hiç kimseyle selamlaşamıyorum bile, konuşmak falan değil, selamlaşmak falan yasak.”

“Bundan sonra hayatıma asla vurdulu kırdılı bir adam almayacağıma kendime söz verdim.”

“Uzattıkça kopmuyor bağlar, kopmadıkça da daha çok acıtıyor.”

“Ben çok utanıyordum, kimse bilmiyordu bu yaşadıklarımı, ilişkim bittikten sonra anlatmaya başladım.”

“Geçmişimi silmeye çalışıyormuşum, bu bazı cinsel şeylerden de kaynaklanıyormuş, böyle ataklar gelebiliyormuş zaten.”

“Tek tek ayrıştırıyoruz; kapalı mı açık mı, kadın mı erkek mi, şu şu şu görüşte mi, Müslüman mı değil mi, namazını kılıyor mu etmiyor mu, şu şu sendikadan mı, şu şu tarikata üye mi, hop, ondan sonra haklı mı haksız mı…”

“Beni sevecek birini istiyorum ya, benim ruhumu okşasın. Hani, beni çok sevmesine gerek yok, çok âşık olsun falan da istemiyorum. Sadece saygılı olsun istiyorum.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

1995 İstanbul doğumlu, aslen Ardahanlılar. Sosyoloji mezunu, sözleşmeli öğretmen.

Kendinden 12 yaş küçük bir kız kardeşi var. Çekirdek aile içindeki ilişkileri uyumlu, genel olarak güzel bir çocukluk geçirmiş. Babasının sakin, sevilen birisi olmasına rağmen hep “çok garip erkeklerle, çok sinirli, vurdulu kırdılı, mafyamtırak adamlarla” ilişki yaşadığını söylüyor, “beni bunlara çeken neydi, bilmiyorum,” diyor.

Lisedeyken bir arkadaşının kendisinden 8-9 yaş büyük dayısıyla bir ilişkiye başlıyor. Yoğun bir şekilde fiziksel ve psikolojik şiddet gördüğü, zamanla kendisinden nefret etmesine neden olan, istese de içinden çıkmakta zorlandığı bir ilişki oluyor bu, altı yıl sürüyor. Görüşmemizin büyük kısmını bu ilişkinin hikâyesi oluşturdu. Uzun uzun anlattı. Onun yaşadıklarını başka kadınlar yaşamasın umuduyla anlattı.

Öğretmenlikten, çalıştığı okullardan, okullardaki kadrolaşmalardan, ülkedeki kutuplaşmaya dair düşüncelerinden de bahsetti.

Yaşadığı yıkıcı ilişkinin sonlanmasının üstünden iki yıl geçmiş. İzleri hâlâ taze. Yoluna devam etme, kendini yeniden kurma gayretinde.

 

Görüşme 27.01.2021 tarihinde Aslı Takanay tarafından yapılmıştır.

Anahtar Kelime / Tag / Index

Bu görüşmeyi referans vermek için DOI

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page