top of page

“…şimdi çok yalnızlaştığımı hissediyorum, o zaman bir bütünün parçası gibi hissediyordum, o yüzden çocukluğumu çok özlüyorum”

“Başka türlü giyindiğiniz zaman sanki bu sefer sizi aranıyormuş sınıfına sokuyorlar özellikle mesleğimde.”

“…o yüzden gerçekten baksanız kılık kıyafetime özellikle meslek hayatımda hep erkek gibi, hep kapalı sağım solum mümkün olduğunca…”

“Tokalaşmayan, saçma sapan sen açık kızsın, müslüman mısın? gibi abuk subuk şeylere de maruz kaldığım oldu iş hayatımda.”

“…evlenmeden beraber yaşasaydık eşimle, çok daha mutlu hayatlarımız olurdu… ”

“aşkı öldürmek istiyorsanız bence  kesinlikle evleneceksiniz ”

“Ne zaman anne oldum o zaman gerçek değerimi, o zaman güçlü tarafımı, kadınlığımı o zaman anladım ve erkek nesli benim için bitti.”

“Erkeklerden çok daha çalışkanız, çok daha zekiyiz, çok daha güçlüyüz… Aslında bizi güçsüz kılan tek şey onlara olan aşkımız.”

“Solcuların genelde hep düşündüğünü hiç icraat yapmadığını düşünen bir insanım ”

“Solcuların genelde hep düşündüğünü hiç icraat yapmadığını düşünen bir insanım ”

“Keşke SHP gibi bir parti yeniden olsa diyorum yani çünü hem Sosyal Demokrat hem de gerçekten bir şeyleri yapan bir partiydi ”

“Kendinizi siyasi olarak bir yere yakın hissediyormusunuz derseniz hiçbir yere yakın hissetmiyorum.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

1981 Ankara doğumlu, iç mimar.  Oldukça yakın olduğu bir erkek kardeşi var evli ve bir kızı bulunuyor. Ankara’da doğmuş, büyümüş iş nedeni ile İstanbul’a yerleşmiş, gençlik yıllarına, çocukluğunun şehrine ve kültürüne özlemi var.  Bana yakın bir alanda eğitim gördüğü için aslında hiç de yabancı olmadığım bir dünyadan bir hikaye dinledim. Zoom bağlantısını ofisinden yaptık. Arkada son derece düzenli bir kütüphane ve mekanda iyi bir ışıklandırma vardı. Görüşmeleri zoom aracılığıyla yaparken sık sık o kadrajın fotoğrafını almak istedim. Son derece enerjik ve güler yüzlü, kendi anlatısında da yer alan kıyafetleri ve görünüşüyle ilgili bilinçli cinsiyetsizlik tavrı ekrandan bile farkediliyor. Ailesi içindeki kültürel ve sosyal farklılıklara sık sık vurgu yaptı, bu durumun getirdiği bazı zorlukların farkında fakat bunun aslında kendisini zenginleştiren şey olduğunu da biliyor bir yandan. İş kurma deneyimi ve kendisini kadın olarak iş hayatında konumlayışı çok bilinçli seçimlerle ilerlemiş. İşinde iyi olduğunun farkında, buna yatırım yapmış.

 

Eşiyle olan ilişkisini son derece objektif bir şekilde aktarıyor ama bir yandan da “evlenmeseydik ikimiz de daha mutlu olurduk” diyebiliyor. Bir kadın olarak ayakları yere sağlam basan, güçlü bir figür, annelik deneyiminin kendisini güçlendirdiğini, farkındalığını arttırdığını vurguluyor. 

 

Görüşme Didem Dayı tarafından, 19 Haziran 2020 tarihinde zoom aracılığıyla yapılmıştır

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page