top of page

“Ermeni olmak, orada görücü usulünü besleyen bir şey, hala bile… Hele o dönem hepten öyle…”

“Kendi yolumu kendim çizdim, bu da beni daha güçlü bir insan yaptı hayatımda…”

“Ermenilik bir yandan kimliğimin bir parçası ama travmatik bir parçası sonradan (oldu) bende, 1915 üzerine okudukça gelişti.”

“Bizde Türklere ‘dacik’ derler, Ermenilerin kullandığı bir kelime”

“Dacik olduğu için, işte sonu yok diye bu ilişkinin sevdikleri halde sevgililerini terk etmiş olmaları gibi şeyler yaşandı” 

“Her ne kadar üniversitede zihnen açılsanız bile sevgilinizle el ele yürümek dışında başka bir şey yaparsanız evlenmek gerektiğini düşünüyorsunuz.”

“Ben sizden önce buradaydım, Urartulardan beri buradayım”

“Bizimle birlikte annem de bilinçlendi, Demirtaş’a oy vermeye komşulara Demirtaş’a oy verin demeye başladı.”

“İşte evleneceksin diyo, noolacak diyorum,  işte çocuğunu parka götüreceksin,  bankta oturup ona bakacaksın, mutluluk bu, bu kadar, filan diye böyle bir mutluluk tarifi var… “

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

1982, Kastamonu doğumlu. Pek anlaşamadığını belirttiği bir kız kardeşi var. Görüşmecim çok enerjik ve pozitif. Ermeni olmak ile ilgili bir ayrımcılık yaşamadığını belirtti ama bunu daha çok Ermeni okulunda okumasına ve o zamandan bu yana içinde bulunduğu sosyal ortamın daha eğitimli bir grup olmasından kaynaklandığına inandığını belirtti. 

 

Görüşmeci ile daha önce (1 Temmuz 2020 tarihinde) kayıt almış olmama rağmen özel hayatından çok ayrıntılı bahsettiğini düşündüğü için tedirgin oldu ve ses kayıt haricinde projenin her aşamasında katkı vermek istediğini belirterek ilk alınan kaydı yayınlamamamızı rica etti. Projenin ana hattının bu kayıtlar olduğunu belirttim, haberleşmek üzere vedalaştık. Fakat 15 temmuzda tekrar bana yazarak projeden bu şekilde çekilmenin kendisini rahatsız ettiğini, hayatındaki ikinci kişilerden biraz daha bahsederek yeni bir kayıt almamızın mümkün olup olmadığını sordu. Görüşmecinin asıl endişelendiği şey kendisinin tanınması değil, bunun kendi anlatısına konu olan diğer kişileri rencide edip etmeyeceği idi. Bu sürecin görüşmenin akıcılığına zarar verip vermeyeceğinden endişelenmeme rağmen ikinci görüşme de en az birincisi kadar doğal ve akıcı bir görüşme oldu. İkinci görüşmemizi 21 Temmuz 2020 tarihinde zoom aracılığıyla yaptık. Hava çok sıcak ve nem inanılmaz. Tedirginim çünkü evde iki çocuk var; kapıya yazı asmama, evdeki herkese ben kayda giriyorum lütfen içeri gelmeyin dememe rağmen her an ev halkından birinin içeri girip kaydı bozacağının endişesini taşıyorum. Yıllar önce çocuklar yanlışlıkla kapıları kilitleyerek içeride kalmasın diye topladığım anahtarları acilen bulmam gerekiyor. 

Anahtar Kelime / Tag / Index

Bu görüşmeyi referans vermek için DOI

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page