top of page

Hikâyemiz

Kadınların evde, işte ve sokakta hayatlarında neler oluyor? Geçmişte ne oluyordu, bugün ne oluyor? Türkiye'de, Türkiye'nin şehirlerinde, kasabalarında, mahallelerinde, evlerin içlerinde ve evin dışında bir kadın ne yaşar, ne düşünür, ne hisseder? Hangi mücadeleleri verir, yaşam uğraşını nasıl ilmek ilmek dokur, hangi umutları doğurur, büyütür ve kendini yeniden nasıl kurar? Nerede ve nasıl kesişir; nerede ve nasıl ayrışır kadınların hikâyeleri?

 

Biz feminist araştırmacı, aktivist ve gazeteci kadınlar olarak, bildiğimiz yöntem ve teknikleri kullanarak, bu soruların cevaplarını aramak, bulduklarımızı kaydetmek ve kaydettiklerimizi sizlerle paylaşmak için bir araya geldik. Bizim hikâyemiz platformu, bu kayıtlarımızın bir arşivi, ulaştığımız kadınların hikâyesinin ve mücadelesinin bir arayüzü. 

 

Bizim hikâyemiz, kadınların geçmişini ve bugününü yazmayan Tarihe; kadınların deneyimlerinin kaydını tutmayan Arşive; kadınların mücadelesini haberleştirmeyen Gazeteciliğe; araştırmasını cebine koyup kamuya (karşılıksız) açmayan Sosyal Bilimlere bir çelme ve bir ayar olsun istiyoruz. Kadınların sesine, sözüne, mücadelesine ve kolektif belleğine bir katkı olsun istiyoruz. 

 

Bu çalışma kapsamında, özellikle son 20-30 yıla bakarken, patriyarkanın ve kapitalizmin ürettiği yeni koşulların kadınların hayatlarını ve mücadelelerini nasıl etkilediğine de odaklanıyoruz. Gittikçe derinleşen güvencesizlik, mülksüzleşme ve işçileşme süreçlerini en çıplak halleriyle deneyimleyen ve yaşamı yeniden üreten kadınların öyküleri nelerdir, bunu keşfetmeye çalışıyoruz. 

Peki bütün bunları hangi araçlarla yapıyoruz?

Kadınların tekil ve biricik hikâyelerini kadınların dilinden anlatmak üzere, kadınlarla sözlü tarih görüşmeleri yapıyoruz. Bu görüşmelerde kadınlarla özyaşam öyküleri üzerine sohbet ediyor; onların söylemek istediklerini dinliyor ve kaydediyoruz. Platformun içinde her bir kadının kendi çekmecesi var –bu çekmecelerde, onların sesi, sözü, fotoğrafları ve görüşmeyi yapan araştırmacının görüşmeye ilişkin gözlem notları var.

 

Gönüllü katılımcıların hazırladıkları sözlü, sesli veya resimli günceler topluyoruz. Güncelerin kimi günlük, kimi haftalik, kimi aylık, kimi daha uzun zaman dilimlerine yayılmış deneyimleri aktarıyor.

 

Aynı zamanda “Bizim Hikâyemiz” platformunda çalışan deneyimli gazeteci arkadaşımız çeşitli alanlarda kadın hakları mücadelesi veren, kamuoyunun tanıdığı kadınlarla röportajlar yaparak; Türkiye’nin kadın haklarında dününü, bugününü, farklılıkları, değişimi ortaya koyuyor.

 

Bu platformu kimler, nasıl kullanabilir, nasıl katkı sunabilir?

 

Platformdaki her işimiz, telif hakkı İngiltere'de Loughborough Üniversitesi'nde kalmak suretiyle kamuya açıktır. Buradaki malzemeyle üretilecek her hak arama mücadelesi, sanat, gazetecilik ve araştırma işi bizleri mutlu eder, çalışmamıza katkı sağlar.  Böyle bir üretim için bizlere iletişim adreslerimizden ulaşmanız ve gerekli izinleri almanız yeterli olacaktır. 

 

Günce yazmak isteyen, kendi hikâyelerinin bu külliyatın içinde yer almasını isteyen her kadınla buluşmaktan ve konuşmaktan mutluluk duyarız. Bunun için, istediğiniz platformu kullanarak, bizlerle iletişim kurmanız yeterli.

Bizim Hikâyemiz ekibi   

(Soyadı sırasına göre)

ARASTIRMACILAR_BUTON2-02.png
ARASTIRMACILAR_BUTON2-03.png
ARASTIRMACILAR_BUTON2-01.jpg
ARASTIRMACILAR_BUTON2-04.png
ARASTIRMACILAR_BUTON2-05.jpg
ARASTIRMACILAR_BUTON2-06.png
ARASTIRMACILAR_BUTON2-07.png
ARASTIRMACILAR_BUTON2_ASL-08.jpg
ARASTIRMACILAR_BUTON2-09.png
  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page