top of page

“Çünkü bana rağmen, benim hayatımı şekillendiremezsiniz. Benim yaşamımı alıp bir başka yerde sürdürme emri veremezsiniz.”

“Çok zorluydu 90’lar benim için hakikaten. Bütün, belki bütün o dönem Diyarbakır’da ya da bölgede yaşayan herkes için zordu.”

“Ben hep neneme bağlarım bu olayı. Böyle kanlarımızda var inatlaşmak, inatla yapmak, neyi doğru biliyorsak yapmak. Doğru bildiğin şeyin üzerine ısrarla gitme alışkanlığı sanıyorum bizim kadın, ailenin kadınlarının hepsinde var.”

“Yanlış yapmamak için çok daha ince hesaplar yapıyoruz. Belki bir erkeğin düşünmeyeceği şeyleri düşünerek kurguluyoruz programları. Ve tabii ki daha çok çalışıyoruz belki.”

“Babamla ilişkilerim çocukluğumda, gene ilk gençliğimde daha sıkı olsa da annemden çok şey etkilendiğimi sonradan fark ettim.”

“Biz aslında Diyarbakır’da veya bölgede yaşayanlar olarak, özellikle de bölgede yaşayan kadınlar olarak, çok fazla hayal kuramıyoruz diye düşünüyorum. Çünkü çok fazla kendimizle hemhal olamıyoruz.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

Diyarbakır, Sur doğumlu. Kent ve mekan bağlamında, yaşadığı kenti ve mekanı geçmişin ve bugünün bilgisi, hafızası ve kimliği ile hem kişisel hem de mesleki anlamda çok iyi kavramış, buna hayatını adamış bir kadın.

Arkeolog. Bölgede çeşitli kazı ve yüzey araştırmalarına bilfiil katılmış, kent hafızası ve kültürü alanında önemli ve kolektif işler gerçekleştirmiş. Bölge insanını ve doğasını iyi tanıyor. Köy ve kentte yore ve kent halkıyla birlikte çalışmış, farkındalık yükseltmeye çalışmış ve önemli anlamda başarmış bir kadın.

Çok çalışkan, kendi deyimiyle “işkolik”. Dirayetli, kararlı ve inatçı. Bunu ailedeki kadınlardan ninesinden, annesinden aldığını belirtiyor. Çocukluğunda babasıyla arası çok daha iyiyken yetişkin bir kadın olduğunda annesinin rolünün farkına varıyor.

Annesiyle babası geç dönemde ayrılıyorlar ve kızkardeşi, annesi ve kendisi yeni bir ev ve yaşam kuruyorlar.

Sürülüyor. KHK’lanıyor. Ancak asla ödün vermiyor. Sürgünü Kabul etmiyor. KHK onu belki maddi anlamda zora sokmuş olabilir onu yıldıramıyor. O halen kent için çalışmalarına devam ediyor.

Bu notu onun beni çok etkileyen sözlerini alıntılayarak bitirmek isterim: “Bu nedenle böyle evet, çok büyük bir haksızlık. Ama tek değildim. Yani yüz binler aynı haksızlığa uğradı. Ben tek değilim. Dolayısıyla böyle ahlayıp vahlamadım hiçbir zaman. Yapacak bir şey yok yani. Biz bunu yaşıyoruz. Bu bir gerçek. Toplumsal gerçeğimiz. Önemli olan yaşam için olası temel ihtiyaçlarımızı karşılayacak yolları bulmak ve yine üretmenin yollarını bulmak. Üretirken kendimizi, kendi yolumuzda tekrar ilerlemek için gereğini yapmak yani. Başka da bir şansımız yok. Yapacağız. Biz böyle bir ülkede yaşıyoruz. Bizi koruyan bir devletle yaşamıyoruz. Ne yazık ki.”

Anahtar Kelime / Tag / Index

Bu görüşmeyi referans vermek için DOI

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page