top of page

“Öyle mutlu bir ailede doğdum ki, babamla annemin kavga ettiğini hiç görmedim. Babamın sesinin yükseldiğini hiç görmedim. “

“İnanılmaz özgür bir ortamda büyüdüm, öyle yetiştim.”

“Bir kere insanlar çocuklarını hiçbir zaman tepeye çıkarmamalılar, neredeyse orada tutmak gerekiyor.”

“Ona bir yatak bıraktım, tek kişilik. Bir de gelinliğimi bıraktım kapının arkasına ve ondan sonra çıktım.”

“20 yıldır emekli olarak çalışıyorum.”

“Hâlâ çalışıyorum çünkü mesleğimi seviyorum, öğrencileri çok seviyorum.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

1950 Mardin doğumlu, 6 aylıkken İstanbula taşınmışlar ve hep İstanbul’da yaşamış. Emekli öğretmen. Felsefe-Sosyoloji grubu. Anne ve babası Mardin ve Diyarbakır eşrafından.

Ailesini mükemmel aile olarak tanımlıyor. Anneanne ve dedeyle başlayan bir iyilik, mükemmellik tarifliyor. Anneanne ve dedenin ilişkisi, zerafeti ve iyiliği çocuk ve torunlara da sirayet etmiş. Mutlu ve özgür bir çocukluk geçirmiş. Florya’da geçen mutlu ve özgür bir ilk gençlik yaşamış. Annesine, kardeşlerine ve özellikle babasına çok düşkün. Komşuluk ilişkileri çok iyi. Sosyal ve kültürel sermayesi o ilk yıllardan itibaren oldukça yüksek. 

60’ların sonu ve 70’lerin ilk yarısındaki üniversite yılları. Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan’lı siyaseten yükselen bir gençlik hareketinin olduğu yıllar, ancak kendi öğrencilik yaşamı görece korunaklı. Tanıklık ediyor. 

Çok çalışkan ve sorumluluk sahibi bir genç kadın ve öğretmen olarak çalışma yaşamının ilk yılları. Üniversitede dönem arkadaşı ile olan aşkı. Uzun süren platonik bir ilişkinin ardından evlilik. Kendisinin sorumluluk duygusunun tam zıddı sorumsuz ve bencil olarak nitelediği bir erkekle süren 12 yıllık evlilik, bir çocuk ve boşanma. Bu süreçte kadın olarak, anne ve öğretmen olarak hep çalışmış, fazlasıyla çalışmış. 

Kendine ve çocuğuna yetebilen bir kadın olmuş hep. Duygusal olarak da maddi anlamda da güçlü kalmış.

 

Mesleğini, öğretmeyi ve öğrencilerini çok seviyor.

Kendini yeniden ve ileriye dönük olarak hep inşa etmiş. Emekli olmasına rağmen çalışmayı hiç bırakmamış. Hâlâ çalışıyor ve işini severek yapıyor, üretmeye devam ediyor.

Anahtar Kelime / Tag / Index

Bu görüşmeyi referans vermek için DOI

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page