top of page

“Susacak bir kadın değilim, susmadığım için de devam ettim.”

“Bir kadının çıkıp kendini ifade etmesi,, mücadele yürütmesi, bu toplumda kadınlığını var etmesi çok önemlidir.”

“Evlenirken sadece bir kişiyle evlenmiyorsun. Ailesiyle, akrabasıyla, herkesiyle evlenmiş oluyorsun.”

“Cezaevi dönemi tabii apayrı bir dönemdir, apayrı bir mücadele vermek gerekiyor.”

“Kendini var etmen için bir kadın olarak, ekonomik olarak da var etmen gerekir. Mesleğin her ne olursa olsun.”

“Ben başörtümü attım. Bu benim için büyük bir eylemdi.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

1984 Van doğumlu. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyor. Kendi işyeri var.

Çok küçük yaşlarda aile içi şiddete (baba şiddetine) maruz kalmış. Kazara yaptığı bir şey yüzünden, ahırda hapsedilmiş. Okuldan alınmış. Bu onun bütün hayatını isyan ve kendinden menkul bir güç ve azimle kurma isteğinin temeli olmuş.13 yaşında başlık parasıyla kendisinden çok daha büyük, dul bir erkekle evlendirilmek istenmiş ve evden kaçmış. Ondan sonrası tam bir kendini var etme mücadelesi. 

Meslek edindirme kurslarına katılmış, bir kadın arkadaşıyla birlikte temizlik şirketi kurmuş. Kuaförlük ve biçki dikiş öğrenmiş. Çocukken ailesindeki bütün kız çocukları gibi başörtüsü taktırılmış. Bu dönemde başörtüsünü çıkarmış. Pantolon ve topuklu ayakkabı giymiş. Bunda diretmiş. Liseyi açık öğretimle bitirmiş. Politik bilinçlenmesi de bu süreçlerde başlamış. Bir siyasi partinin çeşitli kollarında siyasi faaliyet yürütmüş o genç yaşlarda. Bir yandan sürekli çalışmış. 

Eşiyle evliliği çokça eşinin ailesinin müdahaleleri ile sekteye uğramış. Buna rağmen en nihayetinde sevgi ilişkisinin devam ettiği söylenebilir. Cezaevine girmiş, dört ay tutuklu kalmış. Çok iyi bir savunma vererek tahliye edilmiş. Yasadışı bir şey yapmadığı, politik reel siyasetin içinde olduğu ve bunu sahiplendiği bir savunma bu. Hapishane süreci koğuş arkadaşları ve cezaevine karşı giriştiği bir kendini ve iradesini sahiplenme mücadelesi olarak ayrı bir başka mücadeleye işaret ediyor. Boşanmak üzereyken hapishane sırasında eşinin desteğinin kendilerini tekrar yakınlaştırdığını anlatıyor.

Sonrasında eşi yurtdışına çıkmak durumunda kalıyor. Tek başına mücadeleye, çalışmaya ve eşine maddi ve manevi desteğe devam ediyor. Aldatılıyor, her şeye rağmen affediyor. Mültecilik konumunun eşi için zorluğunu gördüğünü ve affettiğini ama çok kırıldığını, güveninin sarsıldığını anlatıyor.

Ailesiyle süreç içinde barışmış. Babasını da affetmiş. Çok azimli ve kararlı olarak mücadeleye devam ediyor. Dünyanın neresinde olursa olsun kendi hayatını kurabileceğine ve hayatta kalacağına inanıyor.

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page