top of page

“Ben tek çocuğum ama bir sürü kızkardeşim olduğunu düşünüyorum.”

“Hep kendimle karşılaştırarak, hani kendim yaşadığım eksiklikleri mümkün olduğunca ona yaşatmamaya çalışarak, onun bilinci ile bir şeyler, adımlar atmaya çalışıyorum ya da tavır sergilemeye çalışıyorum.”

“Biz bilmediğimizde biraz utanırdık, hani gidip araştırırsın kütüphaneye neymiş o diye, "bilmem gerekir benim, hani üniversitedeyim", dediğimiz bir öğrencilik yaşadık.”

“Bizim bölümümüzle de ilgili olabilir ama, işin kendini geliştirme, yeniliklere ayak uydurma kısmı gidiyor, zorlaşıyor. Çünkü yani sosyal medyası var, interneti var, sürekli dağılan, dikkati dağılan öğrenci yığını var.”

"Hocanın kral olduğu zamanda öğrenci olduk, öğrencinin kral olduğu zamanda hoca olduk", diyorlar ya, öyle olduk yani maalesef.”

“…hayatım boyunca beni en çok şanslı hissettiren şeylerden biri, biraz da çok güzel dostluklar kurmuş olmak. Özellikle hani kadın arkadaşlarımızla, onu düşünüyorum.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

1973, İstanbul doğumlu. Çok küçük yaşlarda baba ve annesi boşanıyor. Annesiyle Ödemiş’e taşınıyor ve tek ebeveyn tarafından büyütülüyor. 70’li ve 80’li yıllarda tek ebeveyn olarak annesi tarafından büyütülmenin gerek annesi gerek kendisi üzerindeki baskısını hissediyor. Anne çalışıyor. Yatılı okulda özel bir kolejde okuyor. Başarılı ve okumaya meraklı bir ilk gençlik. Ancak yatılı okulun baskı ve sıkıntılarını da birebir yaşıyor.

İstanbul’a üniversiteye geliyor. Üniversite boyunca da harçlığını çıkarmak için çeşitli işlerde çalışıyor. Turist rehberliği yapmayı çok istiyor. Ancak bu alanın da erkek egemen bir alan olduğundan dem vuruyor. Üniversiteyi bitirir bitirmez yabancı dil okutmanı olarak önce kamu üniversitesinde işe başlıyor, daha sonra çeşitli vakıf üniversitelerinde çalışmaya devam ediyor.

Ders vermeyi, dili ve hayatı öğretmeyi seviyor. Öğretmenliği hayat deneyiminin bir paylaşımı olarak görüyor. Gençlere bu şekilde katkı verebilmek onu mutlu ediyor. Çok fazla kadın arkadaşı var. Bu arkadaşlarının onun için anlamı büyük. Kadın dayanışması hayatında önemli olmuş her zaman.

Evlenip boşanıyor. Kendi çocukluk deneyimini çocuğunun yaşamasını istemiyor. Bunun için çabalıyor.

Pandemi sürecinde uzaktan ders verme ve artan emek süreçlerinin sıkıntılarını yaşıyor. Evde küçük bir çocuğun varlığı, internet bağlantısındaki sorunlar ve mekansak sınırlılık yüzünden oldukça sıkıntılı bir görüşme gerçekleştirdik. Bağlantının sıkça kopması, sesi belli bir ayarda tutma zorunluluğu gibi nedenlerden ses kaydını deşifre etmemiz oldukça zorlaştı denebilir.

Ancak görüşmemizi gerçekleştirdik ve kendine belli bir mesafeden bakabilen, yeniden hayat kurma becerisine ve azmine hayran olduğum bir başka kadınla daha görüşebilmenin ve onun anlatısını kayda alabilmenin onurunu yaşadım.

Anahtar Kelime / Tag / Index

Bu görüşmeyi referans vermek için DOI

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page