top of page

“Bir de kendime ait oda da, kapısını kapattığım... Girilmez yazacağım ya, kapıyı çalarak da girmesinler.”

“Ben eşyaları da zaten insanlar gibi severim.”

“Evlendikten sonra haldır huldur, ev kira, çalışıyorum, bir de böyle hayatımıza daha önce farkında olmadığım hayatın o gri bölümleri girdi.”

“Kocasını da alıp evden bir an önce gitmek isteyen kız, kocasını da alıp eve döndü.”

“…o erkek dünyada var olabilmesi, onu kabul edebilmeleri, her halde onlar gibi giyinmesine, elinde sigara ile dolaşmasına, saçına başına hiç bakmamasına, erkek için bir arzu nesnesi olmamasına bağlıydı.”

“Beni çok rahatsız eden bir şey de doğallıkla yaptığın bir şeyin daha sonra savunman gereken bir şey haline dönüşmesi. Açıklama yapmak zorunda kalıyorsun.”

“Aklımda şu vardı. Elektrik tellerinin görünmediği yerlere kadar gitmek. Araba seslerinin gelmediği, sadece rüzgârın sesini duyabileceğimiz bir yere...”

“Apartmanımızın birinci katında kadınadamlar denilen –herhalde travesti idi- birileri vardı. Kadınadamlar diye söz ediliyordu onlardan.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

İstanbul doğumlu. Elmadağ ve Tarlabaşı civarında geçen mutlu bir çocukluk. Kentin o bölgesindeki dokuyu yaşamış, renkliliği ve çeşitliliği gözlemlemiş. Taksim’e yakın olmaktan dolayı ilkgençlik zamanlarında ve Cağaloğlu’na yakın üniversite yıllarında kültürel dokuyu da yaşamış. Sergiler gezmiş, kitapçılar dolaşmış, kültür etkinliklerini takip etmiş.

Hep okumayı sevmiş. Kitaplar hayatında önemli bir yer tutuyor.

Aşkları olmuş. Şimdi eşi olan kişiye çok aşık olmuş. Aynı zamanda kendi politikleşme sürecine de denk gelen üniversite zamanında tanıştığı ve sevgili olduğu kişiyle aileyi de gözeterek evlenmiş. Bu evlilik hayatında gri alanlar, ekonomik zorluklar, çocuktan sonra çocuğun eğitimi ve gelişimi konusunda fikir ayrılıkları yaşamış olsalar da genelde mutlu, kendini yurdunda hissediyor ve sevildiğini hissediyor. Güveniyor.

Sendikalarda çalışmış. Kadınlık bilincinin o yıllarda gelişmediğini, kadın sorununu sosyalizm meselesi içinde çözülür Kabul ettiğini anlatıyor. Ancak Gezi’den sonra mahalle forumunda kadınlıkla ilgili aslında gençliğinde de kafasına takılan meseleleri düşünmeye başladığını, bu konuda okumaya başladığını ve farkındalığının geliştiğini anlatıyor.

Artık kapısına “girilmez” yazdığı kendisine ai tolan odada resim yapmak, okumak ve yazmak istiyor. Çok zarif, naif ve edebiyat aşığı bir kadın. Dışarıda buluştuk. Sahil yolunun gürültüsü görüşmemizin arka planına yansıdı. Daha sonra ayrıca kendi odasından telefonla eksik kaldığını düşündüğü noktaları da anlattı. İlk kaydın sonuna onları da ekledim.

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page