top of page

“…kadın mücadelesinde de sınıf mücadelesinde de aynı şekilde bugünkü inancımla, ısrarımla var olabilmek istiyorum. Galiba hayalim bu yani.”

“Ben annemin çocuk olduğunu hayal edemiyorum. Hiç çocuk olmamış, hiç ergen olmamış. Dünyaya anne olarak inmiş gibi.”

“Galiba hep kadın olma meselesi benim hayatımı değiştirmiş ya çok farkında olmadan.”

“Öyle öyle de emek mücadelesine kayma sebebim de diyeyim, yine bir kadın işçinin, o Avon Direnişi’nde yarattığı hikâyedir. O dik duruştur yani hani.”

“İşte ya ama kadın arkadaşlar geri duruyor. Hayır diyorum, durmuyorlardır. Siz öyle söylüyorsunuz.”

“Bir kadın, bir devrimci olarak ben şu an yirmi sekiz yaşındayım ve yani kırk yaşımda da bir erkek devrimcinin gördüğü kıymeti görebileceğimden emin değilim hani.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

Çok zeki, keskin denebilecek bir görüş ve adanmış ve kararlı bir devrimci ruh. Henüz 28 yaşında. Gezi’de politikleşmiş, öncesinde Mersin’de muhafazakâr bir aile yapısı içinde üç çocuklu bir ailenin tek kız çocuğu olarak o da lise yıllarına dek babası ve ağbilerinin siyasi eğilimine ve tercihlerine sahip olarak yetişmiş. Ancak karakter yapısı gereği hep sorgulamış hep isyankâr. Lisede edebiyat, Rus klasikleri ve en çok Yaşar Kemal’den etkilenmiş. Lisedeyken de kadınlara yapılan haksızlıklar, taciz ve konulan sınırlar karşısında bireysel olarak isyan etmiş. Üniversiteye İstanbula gelişi, İstanbul’da farklı kimliklere değişi, yine bir taciz durumunda tacize uğrayan kadının yanında yer alışı, ardından Gezi, Soma süreçleri, karakteristiğinin önemli bir parçası olan adalet duygusunu zedeleyen olaylar silsilesi ardından siyaseten solu, sınıf mücadelesini seçişini anlatıyor. İşçi direnişlerine katılıyor. Pek çok grevde ve direnişlerde işçilerin içinde ve yanında oluyor. Dayanışma ve mücadele içinde. Kadın işçilerin direniş ve mücadelesine, onları erkeklerden ayıran pek çok karakteristiğe ilk elden tanıklık ediyor. Bu süreçlerde pek çok kadınla yanyana omuz omuza mücadele etmiş. Hayali, hem kadın mücadelesinde hem sınıf mücadelesinde var olmak, görünür olmak, kendisi olarak var olabilmek.

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page