top of page

“Özgürlüklerin kısıtlandığını artık herkes biliyor. Dolayısıyla farklı yaptığınız her şeyin hemen bir cezası olabiliyor.” 

“O köydeki kadınlardan, her ne kadar okumuş bir insan da olsa, belki de en çok sıkıntı yaşayan annemdi. Çünkü babamın hiçbir desteğini o dönemlerde görmedi.” 

“Babam anneme belki de çok iyi davranmaya başlamıştı ama tabii ki bu emeklilik döneminden sonraki döneme denk geldi.” 

“Annemin gençliğini düşündüğüm zaman hep çilekeş geçtiğini söyleyebilirim.” 

“Geçmişte yaptıklarına takılı kalmış olsaydık ben eminim babama bağlı kalamazdık. Ama olan olmuştu. Sonradan belki geç de olsa aklı başına gelmişti. Ama çocukluğumda gerçekten annemin şiddet gördüğüne çok şahit olduk biz.” 

“Ben korkusuz bi şekilde karanlık bastıktan sonra çok rahat sokakta dolanamam, kendimi güvende hissetmiyorum.” 

“Bir erkeğin yaptığını kadın yaptığı zaman toplumun yargısı çok farklı. Erkeğinki affedilebiliyor ama kadınınki affedilemiyor.” 

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

43 yaşında. 3 kardeşler. 2 çocuğu var. Öğretmen. İzmir’in bir Arnavut köyünde doğuyor. Anne-baba memur olduğu için burada doğuyor ve ardından 15 yıl o köyde yaşıyor. Güzel bir çocukluk geçirdiğini anlatıyor. Memur ailesi olduğu için köylüler ayrıca saygı gösteriyorlar ve sosyal ilişkilerini daha çok memur, asker aileleriyle kuruyorlar. Ortaokul ile birlikte ilçeye gidiş geliş yapmaya başlıyor. 

 

Büyüdükçe anne-babasının işyükünün eşitsizliğini daha çok anlıyor. Pek çok görüşmede olduğu gibi anne yıllar geçtikçe daha çok anlaşılıyor.. Yine pek çok hikâyede geçen sözlerden bir söz var bu anlatıda da: “Babam anneme belki de çok iyi davranmaya başlamıştı ama tabii ki bu emeklilik döneminden sonraki döneme denk geldi”. Çocukluğunda yaşadığı deneyimler sonraki yıllarda “acaba ben de mi annem gibi olacağım?” kaygısını taşımasına neden olmuş. Ancak şimdilerde içi rahat, benzer deneyimleri paylaşmamış anneyle. Yine de o yılların kendi yaşamına yansımalarını hala gördüğünü de söylüyor. 

 

Üniversite yıllarını şimdi olsaydı farklı yaşayacağını paylaşıyor ve bu konuda pişmanlık yaşıyor. Yine de eğitim yıllarını genel olarak iyi anımsıyor. 

 

Hikâyede ilk aşkı olan eşiyle tanışması, evlenme süreci var. Sonra tedavi süreci ve ilk doğum deneyimi..anne kaybıyla aynı zamana denk gelen yıllar. Öğretmenlik ve işyeri deneyimleri, özellikle son yıllarda dönüşen okullar ve elbette Antep de var hikâyede. 

Anahtar Kelime / Tag / Index

Bu görüşmeyi referans vermek için DOI

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page