top of page

“Erkek tavrı sergilemek zorundaydım, elimi masaya vurmak zorundaydım, sesimi yükseltmek zorundaydım yoksa beni dinlemiyorlardı ve ben erkekleştim”

“Bir kadın olarak gücümün farkındayım, değiştirici ve dönüştürücü gücümün farkındayım”

“Sokaklar bizim oyun bahçemizdi.”

“Ben kırsal kesimin şehre göre daha özgür olduğunu düşünüyorum kadınlar için.”

“Aslında mücadele bir bütün ama o kadar çok şeyle mücadele ediyoruz ki.”

“Kendini her gün her gün yeniden örgütlemen gerekiyor yoksa hayat hiç boşluk tanımıyor.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Görüşme Notu

1973’te Antep’te bir dış mahallede dünyaya geliyor. “Bizim coğrafyada kız çocukları pek sevilen bir şey değildir ama ben benden büyük ablam damdan düşüp öldükten sonra istenerek dünyaya gelmişim ve sevgi ile büyüdüm” diyor. 5 kardeşin en küçüğü.

Abi, 1980 dönemi öncesi gençlik hareketinde ve sürekli gözaltı ile geçiyor süreç ve sonra tutuklanıyor, idam cezası alıyor. 8 yıl boyunca hapishane yollarında geçiyor ailenin hayatı. Avukatlar ve gidip gelmeler bir ekonomik yıkım oluşturuyor. Annenin evde yas havası yaratması ile geçiyor bu 8 sene. “On beş gün evimizde yemek pişirmedi annem. 8 yıl, on altı bayram hiç evde kalamadık.” Senelerce evde abinin sevdiği yemekler pişirilmiyor o rahat uyumuyor diye kızlarla anne de yerde yatıyorlar, ta ki abi tahliye olana kadar.

İş kaybı ve zorluklar nedeniyle Hatay’a kırsal hayata göç ediyorlar. Hatay’da pamuk tarlasında çalışmaya başlıyor 6 yaşında. Bu süre boyunca hepsi çok çalışıyorlar.

Okumak çok istiyor. Babası düşkün olduğu için de buna izin veriyor ama büyük aile sürekli bu konuya muhalefet ediyor. Sonunda abisi bir gün okumak istiyorsa hiç yamuk yapmaması gerektiğini söylüyor. Önce anlamıyor fakat sonra kavrıyor. “O bende çok şey yaptı, erkek Ayşe’ye büründüm.” Okumak istiyorsan “Alnın yerde gidip geleceksin”.

1992 yılının yılbaşı gecesi filmler izledikten sonra örtünmeye karar veriyor. Fakat sonra dindar ortamlarda da rahat edemiyor. “Ne dindarlara yaranabildim ne inançsızlara yaranabildim” diyor. Ama sosyalistlere daha yakın olduğunu söylüyor. 

90’lı yıllarda örtünmüş okuyan genç bir kadın olarak yaşadığı sıkıntıları anlattı. Hem örtünmüş hem de sosyalist fikirleri olan biri olarak her tarafın yaklaşımlarını, baskılarını ve önyargılarını görebiliyor ve bunları çok iyi aktarıyor. “Başörtümü açtığımda kendimi çıplak hissettim” diyor.

Sonrası sendikal mücadele, emek çalışmaları ve kadın çalışmaları ve sürgünler.

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page