top of page

“Kabul ettim kayınımla evlenmeyi, kabul ettim… hiç sevmedim, hiç sevmedim.”

“Kalkar oturur beni döver, ben nasıl çıkacağım, ben bu işin içinden.”

“Allah’ım bana el kınamdık ayrılıklar ver.”

“Anlayacağın ben bir köleydim.”

“Her şeyi güzel yapmışsın hayatı güzel yapamamışsın.”

“Yani bir kedi yavrusu sokağa nasıl atıyorlar ya, beni de öyle attılar.”

“25 yıl olmuş bu adam öleli ben hala iğreniyorum.”

“Nerelerde çalışmadım ki ben, her yerde çalıştım; çoluğumun çocuğumun rızkı için her yerde çalıştım.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

Adıyaman’da dünyaya geliyor. Doğum tarihi net değil. Bütün çocuklar gibi nüfusta birinci ayın biri olarak işlenmiş doğum günü. Yine nüfusa kaydolduğu tarih 1963. Anne 5 çocuğunu kaybediyor 5 çocuk da hayatta kalıyor. 3 aylıkken babasını kaybediyorlar. Anne tek bacağı kesiliyor ve 5 çocuğu bir başına büyütüyor. Bebekken İskenderun’a taşınıyorlar.

Evin en küçüğü çok yoksulluk var, abla ve abileri çalışıyor. İlkokula kadar okuyabiliyor. Kızlar okumaz denilerek okutmuyorlar. Abla ve Abiler Almanya’ya gidiyor bir anne ile burada bir başlarına kalıyorlar. 14, 15 yaşlarında yanlarına gidiyor bir sene kalıyor ama yapamıyor dönüyor. Yengesinin erkek kardeşiyle kaçarak evleniyor. Birkaç düşükten sonra18 yaşında anne oluyor.

Kocası içiyor ama her türlü sefalete rağmen seviyor kocasını. 4 yıl sonra bir trafik kazasında eşini kaybediyor ve kayın biraderi ile evlendiriyorlar ve hayatının kâbusu başlıyor. Kayınbiraderi hiç sevmiyor; adam alkolik ve sürekli şiddet görüyor. Sabahtan akşama çalışmaz döverdi diyor. Ondan da iki çocuğu oluyor. 9 yıl sonra vefat ediyor. Kurtuluyor.

Bütün hayatı evini çocuklarını geçindirmek üzerine kurulu. Her türlü işte çalışıyor. Fabrikada da çalışıyor temizliğe de gidiyor şirketlerde yemek de yapıyor. 

Şimdi çocukların hepsi evlenmiş kızlar Almanya’da oğulları İzmir’de kendisi Antep’te bir başına yaşıyor. En son çalıştığı işten de atılmış 3 aydır işsiz. Emekliliğine 3 yıl kalmış bir iş bulmak ve emekli olabilmek istiyor.

Anahtar Kelime / Tag / Index

Bu görüşmeyi referans vermek için DOI

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page