top of page

“Hayatta en büyük şansım babam çok aydın bir insandı.”

“Değerler değişti, giyimleri değişti, hareketleri değişti, arabeskleşti; Sur eski entelektüel kimliğini kaybetti.”

“Hiç kimse kimseyi yanlış anlamazdı hiçbir dedikodu olmazdı”

“O evimizden hiçbir fotoğraf, tek bir çay kaşığı bile çıkmadan, evimiz gitti. Çocukluğumuza ait bütün anılarımız, bütün fotoğraflarımız yakıldı, bize ait bir şey kalmadı; ben daha oraya gidemiyorum.”

“Ne kadar çok şeyi değiştiriyorlar hayatta.”

“Benim babamın 5 yaşındayken diktiği dut ağacının gölgesinde büyüdük.”

“İnsanlığımızdan utandığımız, insanlığımızla sınandığımız rezil bir süreçti.”

“Sadece makyaj yapılmış, kanların üstüne, o kadar.”

“Hayallerim bitince yaşlanırım.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

Diyarbakır, 1980 doğumlu. Türk Alevi ve Kürt Suni ebeveynlerin çocuğu. 6 çocuğun en küçüğü. Ablası o, 8 yaşındayken yurtdışına gittiğinden beri evin tek kız çocuğu oluyor. Evlenene kadar da Sur’da baba evinde, babasının doğduğu evde yaşıyor. Bu evi 2015’teki süreçte kaybediyorlar. Nesillerden beri onların olan bu ev onlar için yaşayan bir şey. Bu ev ve Sur hayatlarında çok önemli.

80 darbesinin çocuğuyum diyor ve sonrasında, Sur çok göç alıyor. Abilerini gözlemleyerek de “Değerler değişti, giyimleri değişti, hareketleri değişti, arabeskleşti” diyor. Biz azınlıkta kaldık biz köylüleştik diyor.

Hizbullah dönemi çocukluğuna denk geliyor ve çok zor geçiyor. “Korkutulmuş bir toplum oluştu korkutulmuş bir toplum tehlikelidir.”

Evli iki oğlu var. Büyük oğlu şimdi 8 yaşında atipik otizm teşhisi konmuş. Bu durum kabullenmesi ve sürdürülmesi zor bir süreç başlatmış. Ama o, genç, güçlü, azimli, neşeli bir doğa bilimci.

Anahtar Kelime / Tag / Index

Bu görüşmeyi referans vermek için DOI

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page