“Anneannem beni sevmekten hiç vazgeçmedi”

“Bir pusula var galiba insanın içinde”

“Tepemde hep bir kamera var sanki…”

“Hep rasyonel olmaya çalışıyorum ama o hikâyeler hep içimize işlemiş”

“Kötü olarak algılanman senin kötü olmanı kolaylaştırıyor”

“En zayıf bireyini yaşat ki sen de yaşayasın”

Görüşme Notu

1970’te İzmir’in o zamanlar küçük bir kasabasında dünyaya geliyor. Bu tarımla uğraşan eski Rum kasabası artık İzmir’in bir semti. Anne ve baba doğmadan önce ayrılıyorlar. Babasını 20’li yaşlarda bir kere görüyor. Babadan bir kardeşi var ama ayrı dünyaların insanları olmuşlar. Doğumdan sonra anne de gidiyor, aslında başka biriyle evleniyor ve anneyi de arada sırada görüyor. Annesinin babası, yani dedesi, bırakmıyor annesinin yanına, biz bakarız diyor. Dedeyi küçükken kaybediyorlar ve anneannesi yetiştiriyor onu. Anneanneyi kaybedene kadar özel bir bağ oluyor aralarında. Hayatında bir de iki teyze var. 

Anneannesi onu sevmekten hiç vazgeçmemiş bunu söylüyor bu onun için çok kıymetli çünkü öksüz ve yetim bir çocuk gibi büyüyor, küçük bir kasabada ve bunun neden olabileceği pek çok zorluğu ve olumsuzluğu yaşıyor. Okumam bir mucizeydi diyor. Dinlerken siz de hak veriyorsunuz.

Okuyor meslek sahibi oluyor, evleniyor, bir kızı var. Ayakları üstünde duran güçlü bir kadın. Ve hayata, kızına ve insanlara şefkatini yitirmeden mücadele ediyor.

 

Ama bu hikâye onda izler, bazı yaralar da bırakıyor elbet. Bu yüzden belki anlatması o kadar kolay olmadı. Online görüşmelerin içinde keşke yan yana yüz yüze olabilseydik dediğim nadir görüşmelerden biri oldu. İnsanın daha yakın bir temasla dinlemesi gereken bir hikâyeydi anlatılan. 

 

O günlerin tarımından, tütünün zorluklarından, Balkanlar'dan göç etmiş bir Pomak kasabasında dayanışma ve yardımlarla ayakta kalan bir kadın ve çocuğun hikâyesini dinliyorsunuz, sanki bir roman gibi.

 

O güzelim Rum kasabasından Rum evlerinden bugün bir şey kalmamış, üzülerek anlatıyor. Ve yarınlar için Ege’nin başka bir deniz kasabasında hayatını devam ettirmek istiyor.

Görüşme Tül Akbal Süalp tarafından, 06.05.2020 tarihinde yapılmıştır.

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook