top of page

“Biz bu tuzaklara böyle düşüyoruz.”

“Gözaltı süreci o kapalı bir kutu.”

“12 Eylül’de gençler çok suçlandı.”

“Ondan sonra kadınları hiçbir şey durduramadı.”

“Sen de bana hikayeni anlatacaksın.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

1959 yılında İstanbul’da dünyaya geliyor. Birbirlerini sevmeden evlenmiş Trabzonlu bir anne ile İstanbullu bir babanın 3 kızından ortanca olanı. Canlı, renkli, sıcak ve güzel bir kadın. Bir suyun akışı gibi anlatıyor hikayesini, sabırsızca ve telaşla.

Annenin bir sevdiği varken zorla evlenmiş oluşu baba ile farklı dünyaları, babanın canlı sosyal ve biraz da Yeşilçam’dan sohbet meclislerine uzanan renkli hayatının yarattığı tezatla birlikte büyüyorlar. Yine de mutlu, bol oyunlu, sokaklarda geçen bir çocukluğu var. Ortaokul yıllarında başlıyor politikleşme hikayesi. Türkiye’nin hareketli dönemleriyle örtüşüyor. 

Lise yılları da böyle devam ediyor.  17- 18 yaşında 12 Eylül 1980 darbesi oluyor. Ev baskınları zamanı. Evden alınıyor. Aklıdaki tek şey babası. O süreç için hala kapalı bir kutu diyor. Ve üniversite, evlilik, ilk çocuk derken politik baskılar da devam ettiği için bırakıyor okulu.

Sonrası eşinden ayrılıyor ve iki çocukla bir sahil kasabasına gidiyor bir hayat kurma ve ayakta kalma süreci. Tekrar büyük şehre dönüş çocukların okulları ve kadın hareketiyle tanışma, katılma yılları. 

Kadın hareketiyle kurulan bağ ve bu mücadele içinde oluş hiç gitmiyor hala devam ediyor.

Görüşme Tül Akbal Süalp tarafından, 10.05.2020 tarihinde yapılmıştır.

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page