top of page

“Mahallelerin tutulduğu bir dönemdi”

“Öğrencilerin o kolektif davranışı ayrı bir şeydi”

“İnsanlar apartmanlardan sarkar destek verirdi”

“Kadınların bir şeyleri alt etme gücüne inanıyorum”

“Keyif aldığım şeyleri yapmakta eksik kaldım”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Bilişsel Harita

WhatsApp Image 2020-06-22 at 14.21.38.jp

Görüşme Notu

1955 İstanbul doğumlu. Haseki hastanesinde doğmuş ve şimdi nüfusunda doğum yeri Haseki görülüyor. Anne baba solcu, Nazım Hikmet için yapılan etkinlikte, Çiçek Palas baskınında içeri alınıyorlar, aynı gençlik derneğinden tanışıyorlar ve anne daha önce salınınca görüşmeci olabilmek için evleniyorlar.

Anne tıbbiye ‘den ayrılıyor baba makine mühendisliğinden atılıyor. Anne, çocuklar ve yaşam derken okula dönmüyor, baba daha sonra akşam programına dönüyor ve inşaat mühendisliğini bitiriyor. Baba 6 – 7 Eylül’de yine içeri alınıyor. Sol sosyalist politik tartışmaların olduğu bir evde büyüyor. Hatta bu genç grubun ilk çocuğu olarak aralarında büyüyor.

Baba tarafı Girit göçmeni, anne tarafı Selanik göçmeni.

“Annem hayatını bize hasretti ve bunu hiçbir yük olarak görmedi. Sonradan bunu çok düşündüm bunu içinde nasıl yaşadığını bilmiyorum” diyor.

Babaanne önemli bir figür. Çok güçlü bir kadın 4 oğlu olmuş ve 3’ü politik kimlikleriyle pek çok kereler içeri alınmış. Babaannenin direnci, güçlü duruşu, hep arkalarında oluşu etkileyici olmuş. Gorki’nin Ana kitabı hep başucunda dururmuş, onu defalarca okurmuş.

Çok iyi okullar ve iyi bir eğitimle birlikte bu iyi okulların ya da iyi spor yüzme kulüplerinin içinde onlar gibi olması istenmemiş. O da bunu kabullenmiş hatta bir ayrıcalık gibi görmüş ama sosyalleşmesi de kısıtlanmış.

Çok küçük bir yaşta olmasına rağmen 1960 darbesini dahi hatırladığı için Türkiye’nin bütün darbelerine tanıklık ediyor ve her kuşakta siyasi bir aile olarak da etkileniyor ve en nihayetinde de 80 darbesinin karşısında hayatı etkileniyor maruz kalıyor.

80 darbesi yurtdışı deneyimini başka değişimleri ve deneyimleri beraberinde getiriyor.

Genç dinamik bir anlatısı var. Umutlu inatçı ve dirençli ama yumuşak ve hiç lekelenmemiş bir zihinle anlatıyor.

Dili dilleri ve çeviri yapmayı hep sevmiş.

Konuşma sırasında kedisi geldi dışarı çıkmak istedi ve bütün sohbetimizi saran aynı yumuşaklık ve sevecenlikle kedisini dışarı çıkardı.

Görüşme Tül Akbal Süalp tarafından, 12.05.2020 tarihinde yapılmıştır.

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page