top of page

“Uzun yıllar boyunca apartmanın kapısının neden kilitlendiğini anlamadım.”

“Orada da ben sadece Alevi, Zaza olduğum için değil başka kimliklerimden dolayı da eziliyormuşum hali başladı.”

“Babamın iki oğluna karşı davranışıyla bana ve kız kardeşime olan tavrındaki o farklılığın, canımı çok acıttığı zamanlar oluyordu.” 

“Çok inanıyordum ben sınıf mücadelesine, sendikaların yerine…” 

“Evet bir dakika… Sınıf mücadelesi iyi de ben hareketin içinde bir kadın olarak çok sesimi çıkaramıyordum.”

“Kadına karşı tavır benim turnusol kağıdımdı.”

“ “***” gelip sen feministlerle çok takılıyorsun dikkat et kendine diye parmak salladı.”

“Sendikayı erkeklik bitirdi gerçekten.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

1974 yılında Dersim Ovacık’ta dünyaya geliyor. Babası öğretmen, 4 kardeşin en büyüğü 12 Eylül ile birlikte baba tayinini istiyor ve Bursa’nın bir köyüne taşınıyorlar. Bir kültür şoku oluyor ve ayrımcılıkla ilk kez orada karşılaşıyor. Alevi Sünni ayrımını orada fark ediyor. İstanbul’a geldiklerinde “apartmanın tamamı aleviydi ve biz bizim gibilerle beraberdik”, diyor. Ama, “Uzun yıllar boyunca apartmanın kapısının neden kilitlendiğini anlamdım” diye ekliyor. Yıllar sonra Ermeni arkadaşlarının da Kurtuluş’ta İstanbul’un göbeğinde aynı şeyi yaptıklarını öğreniyor.  Yine de İstanbul’da daha kalabalıklaşmış olduklarından kendileri gibi olanların daha fazla olduğundan bahsediyor.

“Ben kente bir çocuk olmanın bütün duyuları nasıl kapattığını İstanbul’a geldikten sonra anladım” diyor kentlerin çocukların duyu ve algılarını kapattığını hayal gücünü yok ettiğini düşünüyor

Çalışmadan bir öğrenciliği geçirmek mümkün olmayacağı için kazandığı üniversiteye kayıt yaptırıyor ama gidemiyor. Daha sonra açık öğretimde bitirip yüksek lisans yapıyor, ama hep çalışarak.

İlk işiyle beraber sadece Alevi Zaza olduğu için değil başka kimliklerimden dolayı da eziliyor olduğunu fark ediyor. Aslında “Babamın iki oğluna karşı davranışıyla bana ve kız kardeşime olan tavrındaki o farklılığın canımı çok acıttığı zamanlar oluyordu.” Ve toplumsal cinsiyet ayrımı ailede başlıyordu diyor ama sınıf meselesi ile çalışmaya başladığında tanışıyor.

Güçlü bir sendikacılık, sendika yönetiminde oluş serüveni oluyor ve “Sendikada var olmak, kadın olmak, var olma mücadelesidir”, diyor.

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page