top of page

“Nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde hayatın başka renkleri de olduğunu, başka insanlar olduğunu gördüm. Sevdiğim her şeyin yanında olmayı seçtim, kadınların, sokak hayvanlarının, diğer insanların herhalde öteki olmayı seçtim.”

“Kahrolası eğitim sistemi, şu son yirmi yılda öyle bir değişti ki, bu vicdanen yapılan işlerin de potansiyeli çok değişti.”

“Demek ki dedim bu taşralar bu ücralar için yetiştiriliyor bu kız çocukları böyle hayatlar yaşasınlar, gömülsünler bir daha çıkmasınlar diye.”

“Siz bir kadın muayene ederken sırtında bir çizik varsa, hekimseniz, hayırdır diyeceksiniz.”

“Ötekinin tarihi yok bizde.”

“İstanbul’u seviyorum İstanbul’da kaybolabiliyorsun çünkü.”

“Bu mezbahanelerde böyle harcansın diye, böyle kibar, naif çocuk yetiştiriyoruz.”

“Kadın kadının yurdudur, rengidir, sesidir; çok sağ olsunlar, hepsine çok teşekkür ederim; kadınlar olmasaydı olmazdı.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

1985 yılında Balıkesir’de doğuyor Balıkesirli bir ailenin çocuğu, 3 kız kardeşin en büyüğü. Babanın tayini ile okul yılları Konya’da geçiyor ve aslında burada önemli toplumsal farklılıklarla karşılaşıyor. Yazları Balıkesir’de köye gidiliyor ve köye gidildiğinde de tarlaya gidiliyor. Tarlada, köyde dereler ve göletlerde geçen bir çocukluğu var.

Konya’da Anadolu lisesinde okurken, ortaokuldan sonra aileden, Konya’dan uzaklaşmak için İstanbul’a parasız yatılı hemşirelik meslek lisesine okumaya geliyor, bir küçük kız kardeşiyle birlikte. Haksızlığa gelemeyen, sesini çıkarmayı bilen bir tarafı var. Lisede “Kız kardeşimi Konyalı, beni Dersimli falan sanıyorlardı arkadaşlarımız; yani onun öyle bir mizacı vardı benim böyle bir mizacım vardı.” 

Üniversiteyi defalarca kazanıyor ama hep bir sorun çıkıyor; önce tayini çıkıyor, sonra hamile kalıyor, sonra nefrit oluyor hep hayat giriyor araya; emekli olunca bitirmeyi düşünüyor.

Bu ülkede sağlıkçı olmanın bütün yüzlerine değindik. Sağlık emekçilerinin hemşirelerin koşulları gözlemleri ve deneyimleri sendika süreçleri ile ilgili zengin bir sohbet oldu. Ve tabii pandemi sürecini de konuşmuş olduk.

En gülerek yaptığımız görüşmelerden biri oldu. “Çünkü çok coşkuyla yaşıyorum ve bunu yaşamak istiyorum yaşadığım için de pişman olmuyorum.”, dedi. Bu enerji sizi de sarıyor.

Hayatına giren dayanışma gösteren birlikte çok şey öğrendiği kadınlara teşekkür ederek bitirdik sohbeti.

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page