top of page

“Öyle, öyle bir sınıf bilinci de bu sefer gelişti. Hem bilincim gelişti hem de sınıfı tanıdım.”

“Ben bu mücadelenin içindeysem erkeklerden geri kalmamalıyım.”

“Kadın olarak görünmemek için elimden geleni yaptım. Sürekli koyu giyindim, takım giyindim, saçımı boyamadım.”

“Patlıcan moru bende bir uhde olarak kalmış, saçımı işte niye ben… çok sevdim ama boyayamadım.”

“Oturduğum yerden birden kalkmışım, feryat ettim lütfen dedim, bu kürsü emeğin kürsüsüdür, kişisel hesaplarınızı burada yürütemezsiniz, bir de bu dilinizi değiştirmek zorundasınız, ben sizin küfürlerinizi dinlemek için burada değilim.”

“Kadın sayısı gittikçe artıyor onun için siz, kadını güçlendirecek, kadını mücadeleye katacak, kadını sendikaya yakın tutacak faaliyetlerde bulunacaksınız; bunun adı eğitimdir, anlatımdır farkındalıktır.”

“Biz orada gerçekten sendikaları kadınlaştıracaktık o potansiyelimiz o gücümüz var.”

“Biz özgürleşmezsek toprak erkek emek özgürleşmeyecek”

“Mücadele güzel”.

“Tam tersine İstanbul denildiği zaman kadın katliamı, kadın yoksulluğu ve kadın sömürüsü, kadına yönelik şiddetin kenti olarak algılıyorum.”

“Demiştim ki, bu ülkede gözaltında insanlar kaybolduğu sürece gözaltında kayıp edilecek birisini dünyaya getirmek istemiyorum.”

Ses Kaydı

00:00 / 01:04

Deşifre

Fotoğraflar

Görüşme Notu

1964 yılında Iğdır’ın bir köyünde dünyaya geliyor. 8 kardeşler 5 kız 3 erkek, Kürt bir aile. O dönemde Kürtler ve Azeriler birlikte yaşıyorlar ama birbirlerinden çok mesafeli yaşıyorlar hiçbir uyum yok aralarında. Ve aslında ciddi siyasi çatışmalar var.  Lise bire kadar Iğdır’da yaşıyor.

Annenin farklı olmasına borçlular okuyabilmelerini ve aşiret yapısına rağmen bazı şeyleri yapabilmelerini.

Ortaokul dönemi çok çatışmalı bir süreç. Solcu öğrenciler olarak mimlenince 1980 darbesiyle İstanbul’a geliyorlar geliş o geliş. Ve aslında abi kardeş iki çocuk İstanbul’da tek başlarına ayakta kalmaya çalışıyorlar. Meslek lisesine yazdırılıyor ama tekstil atölyelerinde abisi gibi çalışmak zorunda kalıyor.

Kendisi gibi sendikacı ve aktivist biriyle evleniyor ve gelin ve damat olarak cumartesi anneleri eylemine katılıyor oradan da cezaevindekilerin direnişine desteğe gidiyorlar. 

Hayatını hep hayali olmuş sendikaya, emek ve kadın emek hareketine adamış.

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
bottom of page